Çocukların Zekasını Geliştiren Bilgisayar Oyunları

Bilişim çağında gün geçtikçe artan bilgisayar oyunları her yaştan çocuğun merak konusu olmaya hızla devam etmektedir. Bu yüzden sürekli yeni oyunlar geliştirilmekte ve çocukların oyun dünyası daha çok genişlemektedir. Çocukların şiddet içerikli oyunlardan uzak durması önemlidir. Ayrıca online olarak oynanan birçok oyunda karşı tarafta kimin oynadığı bilinmediğinden çocuklar için tehlikeli olabilir. Bu yüzden çocukların bilgisayarda, telefonda ya da tabletlerde oynayacakları oyunların neler olacağına dikkat etmek önemlidir. Çocuklar için hem zekalarını hem becerilerini geliştirecek bilgisayar oyunlarını seçerken eğlendirici olmaları da gerekir. Bazı dijital oyunlar çocukların hafızasını, zekasını, düşünme yeteneğini geliştirirken bazı oyunlar da görsel hafızasını, bilişsel düşünce yeteneğini geliştirmektedir. Bu tür oyunlar seçilirken tüm aile ile oynanabilecek olması da oldukça cazip olacaktır. Eğitici ve zekâ geliştirici bilgisayar oyunları sizler için bir araya getirildi.

Genç Matematik Kralı

Eğitici ve zekâ geliştirici bilgisayar oyunları içinde yer alan genç matematik kralı oyunu ücretsiz indirilmektedir. Altı yaş üstündeki çocuklar için tasarlanmış olan mükemmel zekâ geliştirici oyunlardandır. Çocuklara matematiği kolay ve eğlenceli bir şekilde öğretir. Çocukların merakını çekecek düzeyde olan oyun, çocukların matematik problemlerini kendi başlarına düşünmesine ve çözmesine yöneltmektedir.

Bulmaca Kulesi

Eğitici ve zekâ geliştirici bilgisayar oyunları kapsamında bulmaca oyunları önemli bir yere sahiptir. Oldukça eğlenceli olan bulmaca kulesi oyunu Can ve arkadaşları bulmaca kulesinden çıkmak için bilimin temel özelliklerini öğrenirler. Ağırlık merkezi, suyun kaldırma kuvveti, yer çekimi gibi konular öğrenilir. Çocukların zekasını geliştiren oyunlardandır.

Çocuklar İçin Eğitici Oyunlar

Çocuklar için eğitici oyunlar serisinde birbirinden farklı on iki oyun vardır. Bu oyunların hepsi çocukların zekasını geliştirmeye yardımcı olur. Bilişsel becerileri geliştiren oyunlar aynı zamanda çok eğlencelidir. Çocukların hayal gücünü, konsantrasyonunu, hafızasını geliştirir. Eğitici oyunlardaki sorular çocukların hızlı cevap verme düşünme becerisini arttırmaktadır. Bunun yanı sıra bu eğitici oyunlar görsel becerileri de geliştirmektedir. Oyun içinde hareketli olan nesneleri gözlemlemek görsel hafızayı güçlendirir. Eğitici oyunları çocuklar arkadaşlarıyla, aileleriyle rahatlıkla oynayabilirler. Eğitici oyunlar içinde çocukların hafızalarını güçlendiren eğitici oyunlarda bulunmaktadır.

Bilen Adam Asmaca Oyunu

Çok eskiden kağıtlar üzerinde oynana oyun dijital ortamda çocuklar için mükemmel şekilde tasarlanmıştır. Oyunda gizli kelimeyi bulmak hedeflenir. Gizli kelimeyi tahmin etmek için ipuçları vardır. Adam asmaca oyunu çocukların kelime haznelerini geliştirir. Ayrıca oldukça eğlenceli bir oyundur.

Çocuklar İçin Yapboz Oyunları

Çocuklar için dijital ortamda tasarlanan çeşitli yapboz oyunları, eğitici ve zekâ geliştirici bilgisayar oyunları içindedir. Bu oyundaki eğitici yapbozlar renkli animasyonlarla çocukların güzel vakit geçirmesine yardımcı olurlar. Çocuklar için yüksek kalitede tasarlanmış olan yapboz oyunları, çocukların kelime haznelerini geliştirmekte ve hafızalarını güçlendirmektedir. Bilişsel becerileri geliştiren ve her zaman oynanabilecek oyunlardandır. İçinde birbirinden farklı konular bulunmaktadır. Yapboz oyunları, mutfak, yiyecek, hayvanlar, eşyalar, Noel, hayvanlar, banyo gibi çeşitli içerikleri kapsar. Çocuklar yapboz oyunlarını aileleriyle de oynayarak keyifli vakit geçirirler.

Elif’in Düşleri

TRT Çocuk kanalının en sevilen dizisi olan Elifin Düşleri, dijital platformda oyun olarak tasarlanmıştır. Çocuklar bu oyun ile hem eğlenmekte hem de bilişsel becerilerini geliştirmektedirler. Oyunda Elif, dedesine yardım ediyor ve meyve sebze dükkânı işletiyor. Sağlıklı besinleri ve bu besinlerin neye yaradığını öğreten oyun çocuklar tarafından çok sevilmektedir.

World of Goo

Eğitici ve zekâ geliştirici bilgisayar oyunları içinde yer alan World of goo oyunu, üç yaş ve üstünde olan çocuklar için uygun olan ve mükemmel şekilde tasarlanmış bulmaca oyunudur. Oyun içinde yapışkan olan toplar birleştirilerek köprüler kurulmakta ve belirli bir yerden geçilmeye çalışılır. Oyundaki çiz film benzeri tasarım çocukları cezbederken hafızalarını güçlendirmektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir