Playstation 5

2000’li yıllarda hayatımıza giren ve kısa sürede çok sevilen Playstation serisinin son versiyonu Playstation 5 satışa sunuldu. Futbol, araba yarışı, savaş oyunları gibi birçok farklı oyun türlerinin oynanabildiği, her yaşta ve her cinsiyetteki kişilerin zevkle kullandığı en trend oyun konsolu olarak karşımıza çıkmaktadır. Oyun severler tarafından merakla beklenen yeni model gerçekliğin üst düzeye çıkmasıyla dikkatleri kısa sürede çekmeyi başardı. Sony markası, Playstation 5 modelini standart ve dijital edition olmak üzere iki farklı şekilde piyasaya sunmaktadır. Dijital edition modelde oyunlar internet üzerinden indirilebilir, optik sürücüsü bulunmamaktadır. 

Playstation 5 Özellikleri

Yeni nesil oyun konsolu Playstation 5 özellikleri diğer modellerine göre daha ileri teknolojiyle donatılmıştır. 8 çekirdekli 3,5 GHz’ye kadar destekleyen Zen 2 işlemcisi sayesinde daha ekonomik ve yüksek performansta çalışma avantajını sağlamaktadır. Yeni nesil oyun konsolunun getirmiş olduğu yenilikler ekstra olarak eski nesle ait yaklaşık 4000’den fazla oyunu da destekleyerek, yeni oyun alma zorunluluğunu ortadan kaldırmış durumdadır. Eski oyunlar yeni oyun konsolunda sorunsuz bir şekilde ve daha yüksek kalitede oynanabiliyor. AMD tarafından geliştirilerek RDNA 2 özelliği sayesinde saatte 36 bilgi işlemi gerçekleştirebiliyor ve 8K görüntü özelliği sayesinde oyun severlere son derece gerçekçi bir oyun keyfi sunuyor.

Playstation 5 yüksek kalitede görüntü sunmayı hedeflediği için yüksek bir belleğe sahip olması gerekiyor. Bu nedenle Ram belleği 16 GB’tır. Playstation 4’den 100 kat daha hızlı olması bu modelin en çok ses getiren özelliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Yüksek belliği sayesinde oyunlar hem çok hızlı yükleniyor hem de çok hızlı bir şekilde siliniyor. Eşsiz bir oyun keyfi sunuyor. Playstation 5 içerisinde Tempest 3D sisteminin bulunması, ses alanında da çok gelişmiş özelliklerin kullanıldığının bir göstergesidir. Eski modellerde yağmur sesi normal duyulurken, bu modelde her bir yağmur damlasının sesi net bir şekilde duyulabiliyor. Özellikle kulaklıkla oyun oynamayı seven kişilere onlarca sesi aynı anda duyabilme olanağı sağlıyor. Diğer modellerden farklı olarak dikey olarak tasarlanmış ve beyaz renk yaygın bir şekilde kullanılmıştır. Playstation 5 ile birlikte Ultra HD Blu-ray özelliğinin ekstra olarak alınabilmesi, bu özelliğe sahip film ve oyunları keyifle oynayabilme avantajı sunuyor. 120 Hz özelliği 4K, 8K ve VRR grafiklerini destekler niteliktedir. Bu özelliği kullanabilmek için 4K veya 8K destekleyen televizyona sahip olmak gerekmektedir.

Playstation 5 Aksesuarları

Playstation 5 cihazla uyumlu birçok aksesuar üretilmiştir. Bunlardan ilki HD kameradır. Bu kameranın iki adet lensi bulunmaktadır. Kamera sayesinde oyuncular, oyun oynarken aynı zamanda görüntülerini yüksek kalitede karşı tarafa aktarabileceklerdir. Pulse 3D, Playstation 5 aksesuarları içerisinden en beğenilenler arasında bulunmaktadır. Pulse 3D kablosuz kulaklık içerisinde 3D ses desteği bulunmaktadır ve çift gürültü engelleyici mikrofona sahiptir. Diğer bir aksesuar ise kumandadır. Sesli denetim özelliği bulunmaktadır. Kullanımı son derece kolay ve şık bir tasarıma sahiptir. DualSense 5 kontrol cihazı da Playstation 5 ile birlikte üretilmiştir. Kontrol cihazı, kasa ile uyumlu olarak üretilmiş ve üzerinde Led ışıkları bulunmaktadır. Pil ömrünün daha uzun olması, USB-C girişi, dahili mikrofonu ve yüksek titreşim özelliği ile daha kullanışlı ve estetik olarak karşımıza çıkmaktadır. Kontrol cihazına uyumlu şarj istasyonu, bütün tasarım gibi beyaz renkte üretilmiştir. Diğer modellerden farklı olarak Type-C kullanmak yerine alt kısmında bir bağlantı noktası bulunmaktadır ve bu sayede şarj edilmektedir. Şık ve ergonomik tasarımıyla Playstation 5 aksesuarları sevenlerine eşsiz oyun zevki yaşatmaktadır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir